تارتار دندان چیست؟

تارتار دندان چیست
تارتار دندان چیست

 

تارتار دندان زمانی تشکیل می شود که پلاک ها و جرم های دندانی جمع شده و ماده سختی نهایتا به وجود می آید که به آن تارتار یا کلکولوس گفته می شود که در ادامه در مورد اینکه تارتار دندان چیست بیشتر صحبت خواهیم کرد .

 

در این قسمت شما به پاسخ یکسری از سوالات خود خواهید رسید .

تارتار دندان چیست ؟

علت ایجاد تارتار چیست ؟

چگونه می توان آنرا از بین برد ؟

چه اقداماتی برای مقابله با آن باید انجام داد ؟

در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخگو سوالات شما باشیم

 

تارتار دندان چیست ؟ علت ایجاد تارتار چیست ؟

برای اینکه بدانیم تارتار دندان چیست ، باید با مفاهیم پلاک و جرم های دندانی بیشتر آشنا شویم

اگر یک شخص بهداشت دهان و دندان خوب نداشته باشد به احتمال زیاد با پلاک دندان یا تارتار یا هر دو مواجه می شود ، به حالتی می توان گفت زمانی که  ذرات ریز مواد غذایی و کثیفی که از آنچه میخورید باقی مانده است روی دندانهای شما تحت عنوان پلاک یا جرم پشت دندان جمع می شود ، پلاک ماده ای چسبنده و لایه ای فیلمی بی رنگ از باکتری است که به طور مداوم بر روی دندان و در امتداد خط لثه تشکیل می شود که باید به صورت دوره ای به دندانپزشک مراجعه کرد تا به کمک جرمگیری دندان این مواد را از روی دندان حذف کند

پس باید بدانیم زمانی که بهداشت دهان و دندان خوبی نداشته باشیم باید منتظر پلاک ها و جرم های دندانی باشیم ، وقتی به این پلاک ها و جرم هایی که تشکیل شده توجه نکنیم آنها به مرور زمان بیشتر می شوند و ساختار سختی پیدا می کنند که در این حالت می گوییم تارتار ایجاد شده است

تارتار بیشتر در مناطقی از دهان که در معرض بزاق بیشتری هستند شکل میگیرد. برای مثال دندان های آسیاب جایی هستند که بیشتر از هر دندان دیگری تارتار میبندد. تارتار ممکن است در اطراف خط لثه ایجاد شود که میتواند باعث التهاب و قرمزی لثه شود. اگر به موقع برداشته نشود میتواند باعث ایجاد بیماری لثه شود

 

تارتار دندان
تارتار دندان

 

چگونه می توان آن را از بین برد و چه راه کاری دارد ؟

پلاک پشت دندان ها و تارتار علاوه بر اینکه ساختارهایی ناخوشایند هستند، میتوانند باعث ایجاد پوسیدگی و حفره دندان شوند. اگر بلافاصله آنها را حذف نکنید، بزرگتر شده و باعث ایجاد عفونت در بخش های مختلف دهان از جمله لثه ها و در نهایت لق شدن و مردن دندان ها میشوند.

وقتی به طور مرتب مسواک نزنید، نخ نکشید و به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه نکنید، به مرور زمان پلاک دندان و تارتار سخت ایجاد می شود و به دلیل پیشگیری از بروز عفونت های ثانویه، از بین بردن پلاک دندان و تارتار مهم است.

برای اینکه بتوانید این مواد را از میان ببرید باید به صورت دوره ای به دندانپزشک مراجعه کرده و جرمگیری دندان انجام بدهید .

 

حذف جرم دندان

اقدامات زیر را جهت مقابله با ایجاد پلاک و تارتار انجام دهید :

  • حداقل دو بار در روز به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید و جرم های سطح دندان را از بین ببرید. یادمان باشد که انتخاب مسواک و خمیر دندان مناسب تاثیر بسزایی دارد و همچنین حتما به یاد داشته باشیم که باید روش صحیح مسواک زدن را بیاموزیم.
  • هر روز بین دندان ها و البته دندان آخر و جاهایی که مسواک به آنها دسترسی ندارد را نخ دندان بکشید.
  • غذاهای شیرین و یا نشاسته ای، و به خصوص تنقلات چسبنده، را از رژیم غذایی خود حذف کنید و یا بعد از استفاده از این مواد غذایی سعی کنید مسواک بزنید .
  • هر شش ماه یک بار جهت بررسی و کنترل وضعیت سلامت دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید و سپس دندانپزشک بر اساس معاینه ای که انجام می شود در صورت لزوم برای شما وقتی جهت جرم گیری دندان در نظر می گیرد .

 

شما عزیزان می توانید جهت رزرو وقت خود با شماره ۳۸۸۴۴۴۰۰-۰۵۱ در تماس باشید .

 

درباره ی jalalzade

همچنین ببینید

نکات بعد از جرمگیری دندان

نکات بعد از جرمگیری دندان

  جرمگیری دندان یکی از مواردی هست که شما باید سالانه دو بار انجام دهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *