روش جرمگیری دندان

روش جرمگیری دندان

جرمگیری دندان باید حداقل سالانه یک بار انجام شود ، اما شما در این مقاله می توانید در مورد روش جرمگیری دندان بخوانید و اطلاعات بیشتری در مورد مراحل و روش جرمگیری دندان به دست بیاورید .

در ادامه با ما همراه باشید تا باهم در مورد اینکه جرم های دندانی چیست و روش جرمگیری دندان چگونه می باشد ، مطالعه کنیم . ..

جرم های دندانی چیست ؟

جرم های دندانی از رسوباتی تشکیل می شود که روی سطح دندان و لثه شکل می گیرند .

این رسوبات و جرم ها می توانند باعث بوی بد دهان شوند و همچنین رنگ و سلامت دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهند .( یکی از دلایل بوی بد دهان می تواند جرم های دندانی باشد که تشکیل شده است )

جرم دندان حاوی میکروب های متفاوتی می باشد که با مسواک زدن هم برطرف نمی شود، جرم‌های دندان به مرور زمان بافت لثه را تخریب کرده و موجب سست شدن پایه های دندان می شود ، لذا باید هر سال یک بار جرمگیری دندان ها انجام شود تا جلوی مشکلات بعدی آن گرفته شود .

چنانچه به جرم یا لایه های گچ مانند، اجازه دهید بر روی دندان تجمع یابند، شرایط مناسب برای رشد باکتری در کنار لثه ها فراهم خواهد شد. هدف از جرم گیری دندان این است که به طور اساسی سطح دندان را صاف و تمیز کنیم تا باکتری ها قادر به چسبیدن به آن ها نباشند و شما بتوانید طی مراقبت های خانگی روزانه ی دندان ها، آنها را به طور موثرتر تمیز نگه دارید.

 

ابزار های جرمگیری دندان

روش های جرمگیری دندان می تواند به دو دسته تقسیم شود که مرتبط به ابزار مورد استفاده نیز می باشد .

جرمگیری دندان می تواند به کمک دستگاه انجام بشود یا به کمک ابزار های دستی ، که در ادامه در مورد این دو روش جرمگیری دندان توضیحات بیشتری خواهیم داد .

 

ابزار اولتراسونیک :

اولتراسونیک

 

اولین ابزاری که به طور رایج استفاده می شود، دستگاه اولتراسونیک است که از طریق لرزش یک سر فلزی باعث شل شدن قطعات بزرگتر جرم دندان می شود. این دستگاه همچنین حین عمل خود، آب خنک کننده به درون دهان اسپری می کند تا علاوه بر شستن مواد کنده شده از سطح دندان، دمای محیط دهان را نیز در سطح مناسبی نگه دارد.

این دستگاه مقداری صدای مانند صدای سوت  ایجاد می کند که چون در دهان می باشد ممکن است آن را زیاد احساس کنید

سر دستگاه اولتراسونیک گرد و دارای انحنا است و به هیچ عنوان تیز نیست، چون هدف این ابزار شل کردن جرم دندان است نه ایجاد برش در آن. چنانچه حین استفاده از این دستگاه احساس می کنید بیش از حد فشار به دندان هایتان وارد می کند، به دندانپزشک اطلاع دهید تا دستگاه را به طور صحیح تنظیم کند و یا میزان فشار وارد بر دندان را کاهش دهد.
باید به یاد داشته باشیم که جرمگیری دندان درد ندارد و فقط نیاز است حساسیت و میزان فشار را تغییر داد .

ابزار دستی : 

جرمگیری دستی

وقتی بخش های بزرگتر جرم دندان جدا شدند، در این مرحله دندانپزشک از ابزار دستی ظریفی استفاده می کند (در اصطلاح دندانپزشکی به آن کورت گفته می شود)، تا لایه های کوچک تر را از سطح دندان جدا کند و آن را صاف و مسطح کند.

شکل و انحنای سر این ابزار به نحوی است که با انحنای دندان ها متناسب باشد. این ابزار از طریق اعمال فشار به لایه های نازک جرم دندان، با دقت آن ها را ساییده و از سطح دندان جدا می کنند. درست مانند کشیدن برس تمیزکاری به یک گلدان خاکی، دندانپزشک سطح دندان را صاف و تمیز می کند.

این شیوه برای همه افراد مناسب نیست و تنها افرادی که جرم کمی بر روی دندانشان دارند می توانند نیاز خود را از طریق این روش برآورده کنند. به این سبک جرم گیری سطحی نیز گفته می شود.

 

 

نهایتا باید در نظر داشته باشیم که بعد از جرمگیری دندان باید نکاتی را رعایت کنیم که با کلیک بر روی لینک زیر می توانید این نکات را مشاهده کنید .

 

مراقبت های بعد از جرمگیری دندان

 

سوالات خود را در مورد جرمگیری دندان با ما در میان بگذارید و می توانید جهت دریافت وقت معاینه و مشاوره با شماره ۰۵۱۳۸۸۴۴۴۰۰ در تماس باشید .

 

درباره ی jalalzade

همچنین ببینید

تفاوت بین بلیچینگ و جرمگیری دندان

تفاوت بین بلیچینگ و جرمگیری دندان

شاید برای خیلی از شما عزیزان سوال شده باید که تفاوت بین بلیچینگ و جرمگیری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *