درد بعد از عصب کشی

درد بعد از عصب کشی

زمانی که دندانی نیاز به درمان ریشه یا عصب کشی دارد ، این تفکر که با درد بعد از عصب کشی دندان چه کار کنیم ، باعث می شود در شروع این درمان تردید داشته باشیم

در این قسمت قصد داریم در مورد درد بعد از عصب کشی ( درمان ریشه ) بیشتر صحبت کنیم . . .

بسیاری از افراد نگران درد بعد از عصب کشی و یا همان درمان ریشه هستند و با توجه به توصیفاتی که از دیگران شنیده اند و یا تجربیات شخصی شان از انجام این درمان هراس دارند و نگران این هستند که شاید درمان به خوبی انجام نشده و به همین دلیل است که دچار حساسیت و درد میشوند ،

آیا واقعا درمان عصب کشی همیشه با درد همراه است؟

در ادامه ی مطلب به پاسخ سوالات و ابهامات رایج در این باره پرداخته ایم.

 

در واقع چرا یک دندان به عصب کشی احتیاج دارد؟

در ساختار هر دندان چندین لایه وجود دارد که جنس و ویژگی های متفاوتب دارند ، زمانی که پوسیدگی به مرکزی ترین قسمت دندان که بخش زنده ی دندان است یعنی پالپ میرسد ،ریشه دندان دچار عفونت میشود و درد شدیدی را به دنبال دارد. در فرایند درمان ریشه ،کانال ریشه پاکسازی میشود و با مواد مخصوصی پر میشود که از رشد مجدد باکتری جلوگیری میکند و سپس دندان یا با مواد ترمیمی پر میشود و یا پست و روکش میشود.اگر درمان ریشه انجام نشود ممکن است بعد از مدتی این درد آرام شود اما این به این معنی نیست که عفونت از بین رفته و ریشه ترمیم شده است ، بلکه به معنی از بین رفتن کامل عصب است که اصطلاحا میگوییم عصب دندان مرده است.با گذر زمان دیگر دندان قابل نگه داری نخواهد بود و به مرور خرد میشود و باید کشیده شود.

درد بعد از درمان ریشه

درد بعد از درمان ریشه

درد بعد از درمان ریشه طبیعی است؟

بسیاری از افراد بعد از انجام عصب کشی دردی ندارند اما برخی از مراجعین با توجه به شرایط قبل از درمان با درد مواجه میشوند ، به طور معمول درد بعد از درمان ریشه تا مدتی یک امر طبیعی است چرا که هم بافت لثه احتیاج به ترمیم و بهبودی دارد و هم التهاب و عفونت دندان بعد از مدتی برطرف میشود .

تا چند روز درد بعد از عصب کشی ادامه دارد؟

با توجه به علت درد، پاسخ این سوال متفاوت است ، به طور معمول بعد از گذشت دو هفته درد ، حساسیت و آزردگی لثه به طور کامل برطرف میشود و دیگر مشکلی وجود ندارد و گاهی درد به مرور افزایش می یابد و نشانه های عفونت ظاهر میشود که تحت این شرایط دندانپزشک داروی مسکن و آنتی بیوتیک تجویز می کند و بعد از رفع عفونت ، درد نیز برطرف میشود.

آیا هنگام درمان ریشه درد را احساس میکنید؟

درمان عصب کشی با تزریق بی حسی انجام میشود و به همین دلیل است که در زمان درمان ، دردی احساس نمیشود و جای هیچ نگرانی نیست.

علت درد بعد از درمان ریشه (عصب کشی) چیست؟

بروز درد هشداری است که شما را از وجود مشکلی آگاه میکند اما همیشه به معنی این نیست که درمان شما درست انجام نشده و موفق نخواهد بود. درد بعد از عصب کشی علت های متفاوتی دارد مانند:

  • وجود عفونت فعال
  • آبسه
  • مواد و لوازم مورد استفاده حین درمان
  • واکنش های التهابی
  • هایپراوکلوژن
  • عدم موفقیت درمان ریشه
عصب کشی | درمان ریشه
عصب کشی | درمان ریشه

وجود عفونت فعال

بعد از اینکه دندان دارای  عفونت، درمان ریشه میشود عفونت بلافاصله از بین نمی رود و تا برطرف شدن آن درد همچنان وجود دارد ، تحت این شرایط دندانپزشک با تجویز آنتی بیوتیک به شما کمک میکند تا از درد  و عفونت دندان رهایی یابید ، دقت داشته باشید که دارو های آنتی بیوتیک را حتما سر وقت مصرف کنید.

آبسه

آبسه تجمع عفونت در یک ناحیه است  که ممکن است در مجاورت استخوان و یا در انتهای ریشه ایجاد شود، زمانی که عفونت پالپ دندان بسیار شدید باشد ممکن است باعث ایجاد آبسه شود که تورم ،درد؛قرمزی لثه و تب از علائم رایج آن هستند .گاهی اوقات برای بهبودی آبسه ،جراحی کوچکی برای تخلیه آن صورت میگیرد  و در سایر مواقع بعد از درمان ریشه و خارج کردن عفونت از ریشه دندان وهمچنین استفاده از آنتی بیوتیک بهبود می یابد .

مواد و لوازم مورد استفاده حین درمان

ممکن است بعد از انجام عصب کشی تا چند روز احساس آزردگی در ناحیه لثه داشته باشید که امری کاملا طبیعی است چرا که لوازمی اطراف دندان شما قرار میگیرد که شرایط استریلی را ایجاد کند تا باکتری و بزاق به کانال ریشه راه نیابد به همین دلیل  بهبود لثه  کمی زمان میبرد. در همین حین شما نیز میتوانید با استفاده از محلول آب و نمک رقیق دهانتان را ضد عفونی کنید .

واکنش های التهابی

ترشح برخی مواد و وجود التهاب در زیر دندان میتواند به قدر بسیار ناچیزی باعث افزایش قد دندان شود ،این مقدار بسیار کم بوده اما میتواند در هنگام برخورد با دندان فک مقابل شما را دچار درد کند ، به همین علت مصرف دارو های ضد التهاب و مسکن  مانند ایبوپروفن و ژلوفن برای جلوگیری از بروز این مشکل توصیه میشود.

هایپراوکلوژن

هنگامی دندان بعد از عصب کشی ترمیم میشود و یا روکش گذاشته میشود ممکن است قدری بلند تر و یا بزرگتر از حد معمول باشد و برخورد همین بلندی ترمیم و یا روکش نامناسب میتواند باعث ایجاد درد شود و اوکلوژن و نسبت قرارگیری دندان ها روی یکدیگر را مختل کند و ممکن است سبب شکسته شدن دندان شود که به راحتی قابل اصلاح است .

عدم موفقیت درمان ریشه

در موارد بسیار نادری ممکن است درمان عصب کشی با شکست مواجه شود که علت های متفاوتی دارد ، به عنوان مثال ممکن است یک دندان ریشه ای داشته باشد که در زمان عصب کشی و یا معاینه ی عکس دیده نشود و به مین دلیل آن کانال عصب کشی نشود ، در بعضی از موارد ممکن است ریشه ی دندان بسیار خمیده و بد فرم باشد که به همین دلیل پاکسازی و پرکردن آن بسیار دشوار است و احتمال دارد که بخش ناچیزی از عفونت ریشه آن برداشته نشود در آینده مشکل ساز شود.

مراقبت بعد از درمان ریشه

علائم رایج شکست درمان ریشه چیست؟

دندان درد مداوم و رو به افزایش

دردی که با مصرف دارو خوب نمیشود

اگر با مواردی که به آن اشاره کردیم مواجه هستید با دندانپزشک خود در تماس باشید و برای معاینه مراجعه کنید تا در صورت لزوم مجددا درمان ریشه را انجام دهید.

بعد از عصب کشی دندان چه عوارضی ظاهر میشود؟

در اغلب مواقع دندان های عصب کشی شده به روکش احتیاج دارند چرا که استقامت اولیه خود را از دست داده اند ، ممکن است لازم نباشد بلافاصله روکش شوند و برای مدتی بتوان روکش را به تاخیر انداخت اما بیشتر از آن احتمال دارد که در هنگام جویدن غذا شکسته شود.

در برخی  موارد ممکن است  دندان عصب کشی شده چند درجه تغییر رنگ داشته باشد که در اغلب اوقات با استفاده از روش های سفید کردن داخل دندانی قابل درمان است.

 

نیاز به مشاوره در مورد درمان های دندانپزشکی و درمان ریشه دارید ؟

با شماره ۳۸۸۴۴۴۰۰ در تماس باشید .

آدرس :

مشهد – بلوار کوثر – بین کوثر شمالی دو و چهار – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه دوم – مطب دندانپزشکی دکتر جلال زاده

درباره ی jalalzade

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *