مراحل عصب کشی دندان

مراحل عصب کشی دندان

مراحل عصب کشی دندان چیست ؟ یکی از سوالاتی که شاید برای شما هم زیاد پیش آمده باشد .

به طور کل می توان گفت از شروع تا پایان درمان عصب کشی دندان ( درمان ریشه ) مراحلی انجام می شود که در ادامه به این نکات اشاره ای کرده ایم .

مراحل عصب کشی دندان شامل خارج کردن ریشه یک دندان، تمیز کردن و شکل دادن به فضای کانال و در نهایت پر کردن آن به منظور جلوگیری از نفوذ باکتری به این ناحیه و بازگشت باکتری ها به سیستم اعصاب دندان است.

در ادامه توضیحات بیشتری در مورد مراحل عصب کشی دندان خواهیم گفت ، با ما همراه باشید .

آیا دندان ما نیاز به عصب کشی دارد ؟

یکی از سوالاتی که برای خیلی از عزیزان پیش آمده ، این است که چه زمانی دندان ما نیاز به عصب کشی دندان ( درمان ریشه ) دارد ؟

عصب کشی دندان فقط زمانی نیاز است که مشخص شود بافت نرم مرکز دندان به نام پالپ که در شکل زیر نشان داده شده، عفونی شده است.

در این حالت دندان پزشک وضعیت دندان های شما را بررسی کرده و از عکس رادیولوژی برای تشخیص وجود عفونت باکتریایی استفاده می کند.

در عکس برداری رادیولوژی از پرتو ایکس برای عکس برداری از دندان های بیمار استفاده می شود و به این ترتیب می توان از عکس تهیه شده برای تشخیص مشکلات احتمالی دندان استفاده کرد. عفونت پالپ معمولاً در نتیجه پوسیدگی دندان ایجاد می شود.

اصولا زمانی که دندان شما دچار درد باشد یا حساسیت های شدیدی داشته باشد ، ممکن است دندان شما نیاز به درمان ریشه یا عصب کشی دندان داشته باشد .

 

مراحل عصب کشی دندان

زمانی که صحبت از درمان ریشه می شود ، نکاتی در مورد تخلیه پالپ بیان می شود ، اما خب پالپ دندان چیست ؟برای آشنایی بیشتر با این فرآیند درمانی ، باید ساختار دندان را بهتر بشناسیم که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد .

بخشی از دندان که در استخوان فک قرار دارد و توسط لثه پوشیده شده ریشه نام دارد. ریشه شامل سه قسمت است که از خارج به سمت داخل به ترتیب تشکیل شده است از:

  1. سمان(ساروج)
  2. عاج
  3. پالپ

ساختار دندان

مراحل عصب کشی دندان ممکن است در شرایطی با کمی تفاوت باشد اما اصولا یک سری مراحل به ترتیب انجام می شود  ، در ادامه شما را با این مراحل آشنا خواهیم کرد ، با ما همراه باشید .

 

در اولین مرحله تزریق بی حسی دندان می باشد  و پس از مدت زمان کوتاهی ( شاید ۵ الی ۱۰ دقیقه ) درمان شروع می شود .

سپس باید دندان را ایزوله کرد و اصولا با گذاشتن ورقه لاستیکی در دهان به نام رابر دم، دندان را از محیط دهان جدا و ایزوله میکند.

سپس محل دندان در این ورقه لاستیکی که در بیشتر موارد از لاتکس ساخته شده است، سوراخ میشود تا دندان از آن بیرون بزند در حالی که بقیه دندانها و دهان در پشت آن قرار دارند.
به این ترتیب از رسیدن جریان بزاق به دندان تحت درمان جلوگیری میشود.

تا اینجا مراحل تزریق بی حسی و ایزوله کردن را گفتیم  .

در مرحله بعد  دندانپزشک برای شروع درمان باید به محفظه پالپ داخل دندان دسترسی داشته باشد بنابراین باید تاج دندان سوراخ شود. به این مرحله ایجاد سوراخ دسترسی گفته میشود.
دندانپزشک با استفاده از دریل دندانپزشکی سوراخی ایجاد میکند که تا محفظه پالپ ادامه دارد. از طریق این سوراخ درمان انجام میشود.

سپس دندانپزشک  طول هر یک از مجراهای ریشه دندان را اندازه‌ گیری می کند که این اندازه گیری به دو روش انجام می شود :

الف- عکس پرتوی ایکس

ب- روش الکترونیکی

 

سپس نوبت به مرحله ی پاک سازی و شکل دهی مجرای ریشه دندان می رسد .

در مرحله تمیز کاری دندان ، بافت‌های عصبی زنده یا مرده برداشته میشود و باکتری‌ها از بین رفته و به طور کلی تمامی ذرات و سموم داخل دندان تخلیه و پاک ‌سازی می‌شود. پس از آن مجرای ریشه دندان تراشیده و شکل دهی شده و بزرگ‌تر می‌شود تا اطمینان حاصل شود تمامی دیواره عاری از هر گونه آلودگی و باکتری است. شکل دهی دیواره ‌های مجرای ریشه به نحوی انجام می‌شود که شکل مجرا برای پر کردن ایده آل باشد.

 

مراحل درمان ریشه

در این مرحله دندانپرشک تلاش می‌کند با وجود تراشیدن و گشاد کردن مجرای ریشه، ساختار سالم باقی مانده دندان تا حد ممکن دست نخورده بماند
بیشتر این مرحله با کمک فایل هایی با اندازه ‌های مختلف انجام می‌شود. فایل‌های دندانپزشکی نوک تیزی دارند و سطح بدنه آنها زبر است. در واقع این ابزار سوهان استوانه ای مینیاتوری محسوب می‌شود. دندانپزشک فایل‌ را در داخل دندان با حرکات رفت و برگشتی و چرخشی تکان می‌دهد. به این ترتیب دیوارهای داخل دندان تراشیده و تمیز می‌شوند.

سپس به مرحله پر کردن دندان می رسیم:

اکنون فضای خالی دندان آماده پر کردن است.در اینجا با توجه به بررسی دندانپزشک ، ممکن است دندان در همان جلسه درمانی پر شود یا ممکن است با صلاح دید پزشک ، وقت درمان برای هفته بعدی یا ده روز بعد هماهنگ شود تا مرحله پر کردن انجام بشود  و در این حالت دندان شما با مواد پرکردن موقت ، پر می شود که به این مواد پانسمان نیز می گویند .

متداولترین ماده پر کننده دندان در عصب‌ کشی، مواد پلاستیکی مانندی به نام گاتاپرچا است

پر کردن دندان با مخروط گاتاپرچا

برای پر کردن دندان ابتدا یک مخروط گاتاپرچا در داخل مجرای ریشه قرار می‌گیرد. اولین مخروط گاتاپرچا اهمیت زیادی دارد چرا که باید تمامی طول مجرای ریشه را طی نموده و به نوک ریشه دندان برسد. سپس مخروطهای دیگر اضافه می‌شود تا زمانی که تمامی مجرا کاملاً پر شود.
به منظور پر کردن یکدست و کامل دندان، مواد مهر و موم کننده به گاتاپرچا اضافه می‌شود. مواد مهر و موم کننده معمولاً خمیر رقیقی است که پیش از قرار دادن مخروط گاتاپرچا در داخل مجرا، به آن آغشته میشود. همچنین ممکن است پیش از پر کردن دندان با گاتاپرچا، خمیر به داخل مجرای ریشه تزریق شود. این کار برای این است که تمامی حفرات باقی مانده در داخل دندان، بین مخروطها یا بین مخروط و دیواره پر شود.

سپس دندان شما با مواد پر کننده موقت پر می شود تا زمان بعدی درمان شما مشخص شود .

 

ترمیم دندان

پس از اینکه دندان شما عصب کشی ( درمان ریشه ) شد ، باید با مواد خاصی آنرا ترمیم کرد .

در مرحله ترمیم دندان ، می توان با ترمیم آمالگام یا ترمیم کامپوزیت این کار را انجام داد اما در صورتی که دندان شما دیواره های مناسبی برای این نوع ترمیم نداشته باشد یا شرایط به گونه ای باشد که نتوان آنرا با این مواد ترمیم کرد یا حتی ممکن است این مواد ماندگاری بالایی در این مورد درمانی نداشته باشند ، دندانپزشک به شما پیشنهاد روکش دندان می دهد و می توان از روکش های دندانی استفاده کرد .

تا به اینجا در مورد مراحل عصب کشی دندان آشنا شدید ، در ادامه در مورد مراقبت های بعد از این درمان اطلاعاتی بدست خواهید آورد .

 

 

مراقبت های بعد از درمان ریشه

نکات بعد از درمان ریشه به مجموع مواردی گفته می شود که بعد از این درمان ، شما باید رعایت کنید و تا مدتی باید به این موارد به خوبی دقت کنید تا مشکلی بعد از درمان برای شما پیش نیاید .

برای مطالعه این نکات ، بر روی لینک زیر کلیک کنید :

 

نکات بعد از درمان ریشه

 

در صورتیکه هر گونه سوالی در مورد درمان ریشه و مراقبت های بعد از این درمان دارید می توانید با شماره ۰۵۱۳۸۸۴۴۴۰۰ در تماس باشید .

مطب دندانپزشکی دکتر مرضیه  جلال زاده دندانپزشک زیبایی مشهد

 

درباره ی jalalzade

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *