ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت
ارتودنسی ثابت

 

در این روش از ارتودنسی ، از براکتهایی بصورت ثابت استفاده می شود که به طور غیر متحرک روی دندانهای بیمار قرار می گیرد و یک سیم از داخل آنها عبور می کند و با تنظیم فشار وارده بر دندانها باعث ردیف شدن آنها می شود . این براکتها به دلخواه از دهان خارج نمی شوند و با حرکت دادن ریشه های دندان تاثیر زیادی روی ردیف شدن دندانها می گذارند

در ادامه می توانید اطلاعات بیشتری در مورد مدت زمان درمان و مراحل این درمان بدست بیاورید .

موفقیت در درمان ارتودنسی به انتخاب مناسب دستگاه مورد استفاده، زمان بندی درمان، نوع جابه جایی دندان یا تغییرات استخوانی، سن بیمار و بسیاری از فاکتورهای دیگر بستگی دارد. به طور کل چهار نوع دستگاه ارتودنسی برای درمان ناهنجاری های دندانی وجود دارد که هر کدام می توانند به تنهایی یا در ترکیب با بقیه برای درمان بیماران استفاده شود. معمول ترین نوع ارتودنسی، ارتودنسی ثابت است.

ارتودنسی ثابت رایج‌ترین نوع درمان ارتودنسی می‌باشد. براکت‌های ارتودنسی ثابت بر روی سطح دندان چسبانده می‌شوند و به وسیله سیم به هم متصل می‌شوند تا با اعمال یک فشار ثابت بر روی دندان‌ها، آنها را به موقعیت درستی که با دقت برایشان تعیین شده است، جابه‌جا کنند.

بریس‌های ثابت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا پایان دوره درمان ارتودنسی نباید از روی دندان‌ها برداشته شوند. در طول این دوره و همزمان با حرکت دندان‌ها به سمت جایگاه درست خودشان، تغییراتی در سیم‌ها داده می‌شود تا فشار وارد بر دندان‌ها نیز به خوبی کنترل گردد.

 

مدت زمان درمان

صاف کردن دندان به وسیله ی ارتودنسی ثابت معمولا بین ۶ تا ۲۲ ماه زمان نیاز دارد.

این مدت زمان به پیچیدگی تنظیمات مورد نیاز برای صاف کردن دندان بستگی دارد .

هنگامی که براکت های ثابت در جایگاه خود قرار گرفتند شما باید هر ۴ الی ۸ هفته به دکتر خود برای تعویض سیم ها مراجعه کنید .

پس از برداشتن براکت ها شما باید از نگهدارنده های پلاستیکی استفاده کنید.

تا مطمئن شوید دندان هایتان در محل جدیدشان باقی می مانند .

در ابتدا ممکن است نیاز باشد که به صورت تمام وقت از این نگهدارنده ها استفاده شود.

اما همانطور که استقرار دندان ها در محل جدیدشان بیشتر می شود ،مدت زمان استفاده از نگهدارنده های پلاستیکی کاهش می یابد.

دنبال کردن توصیه های ارتودنتیست تان برای اطمینان از عدم بازگشت دندان ها به محل قبلیشان بسیار مهم و ضروری است

 

چه افرادی کاندید مناسبی برای درمان با ارتودنسی ثابت هستند؟

 

در اولین قرار ملاقات ، ارتودنتیست شما تمام گزینه های انتخابی را برایتان توضیح می دهد.

همچنین بررسی می کند که آیا ارتودنسی ثابت برای شما مناسب می باشد یا خیر.

هیچ وقت برای استفاده از ارتودنسی ثابت دیر نیست.

بسیاری از بیماران حتی در دوران بازنشستگی برای اصلاح دندانهایشان از این روش استفاده کرده اند.

فقط کافی است که شما دارای لثه های سالمی باشید.

 

مراحل ارتودنسی ثابت

 

مراحل ارتودنسی ثابت

 

قبل از شروع مراحل ارتودنسی ثابت باید معاینه کاملی انجام شود تا پوسیدگی دندان‌ها یا بیماری‌های لثه مشخص و درمان شود. بیمار پس از شروع ارتودنسی نیز باید به طور منظم برای معاینه و بررسی پیشرفت درمان به کلینیک مراجعه کند.

جلسه اول

رادیوگرافی، عکسبرداری و قالب‌گیری گچی برای ساخت مدل انجام می‌شود. متخصص ارتودنسی طرح درمان را با توجه به داده‌های به دست آمده پیشنهاد می‌دهد. در صورت به هم فشردگی یا شلوغی دندان‌ها و وجود نداشتن فضای کافی در فک برای تمام دندان‌ها غالباً لازم است یک یا چند چند دندان‌ دائمی کشیده شود. دندان‌ها بلافاصله قبل یا بعد از جایگذاری بریس کشیده می‌شود.

جلسه دوم

متخصص ارتودنسی طرح درمان را توضیح می‌دهد و روش‌های مناسب درمان را شرح می‌دهد. جدا کننده (وسایل پلاستیکی کوچکی به شکل دونات) قبل از جایگذاری بریس به مدت یک هفته بین دندان‌های آسیاب قرار داده می‌شود تا فضا برای باندهای دندان‌های آسیاب ایجاد شود.

جلسه‌های سوم و چهارم

باندها با سیمان ثابت و براکت‌ها به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شود. سیم با لیگاتور استیل یا حلقه پلاستیکی رنگی روی براکت‌ها بسته می‌شود. بعضی براکت‌ها گیره‌هایی برای نگه داشتن سیم دارند و نیازی به کش ندارند. براکت از فلز، سرامیک همرنگ دندان یا پلاستیک ساخته می‌شود. بریس‌های ثابت معمولی به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شود.

جلسات بعدی (هر ۴ تا ۸ هفته یک بار)

متخصص با تغییر دادن سیم‌ها، اضافه کردن فنر، کش یا دیگر وسایل جانبی ارتودنسی بریس‌ها را تنظیم می‌کند. استفاده از وسایل جانبی برای موفقیت‌آمیز بودن ارتودنسی ضروری است. کش غالباً برای کمک به روی هم قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین استفاده می‌شود. فیس ماسک، هدگیر یا بایت پلیت گاهی در کنار بریس ثابت به کار برده می‌شود. از تمام این وسایل باید دقیقاً مطابق دستور متخصص استفاده شود تا پیشرفت مورد نظر به دست بیاید.

 

 

پس از اتمام درمان

براکت‌ها ارتودنسی ثابت در جلسه دی باندینگ یا جدا کردن اتصالات از روی دندان‌ها جدا می‌شود، سیمان برداشته می‌شود و دندان‌ها پولیش زده می‌شود. از دندان‌ها در موقعیت جدید قالب گرفته می‌شود. پس از برداشتن بریس لازم است تا چند سال از پلاک نگهدارنده یا ریتینر برای نگه داشتن دندان‌ها در وضعیت جدید استفاده شود.

 

در صورتی که نیاز به مشاوره در مورد درمان های ارتودنسی داشتید می توانید با شماره ۳۸۸۴۴۴۰۰ در تماس باشید و نسبت به رزرو وقت خود اقدام کنید .

 

آدرس : مشهد – بلوار کوثر – بین کوثر شمالی دو و چهار – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه دوم – مطب دکتر جلال زاده

درباره ی jalalzade

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *