ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک می تواند مشکلاتی مانند دیپ بایت، باریک بودن فک بالا، مشکل تک دندان در کراس بایت را حل کند. ارتودنسی متحرک تنها بخشی از درمان ارتودنسی بیمار را شامل می شود که یا ممکن است در ترکیب با ارتودنسی ثابت و یا قبل از شروع ارتودنسی ثابت (گاهی چند سال قبل) مورد استفاده قرار گیرند. با این حال بعضی اوقات برای مشکلات بسیار ساده در سنین جوانی، بریس های متحرک می توانند به تنهایی مشکل را حل کنند.

در ادامه می توانید در مورد این نوع درمان اطلاعات بیشتری بدست بیاورید .

ارتودنسی متحرک به این معنی است که بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را هنگام غذا خوردن از دهان خود خارج کند ، سپس آن را دوباره سر جای خود بگذارد . بنابراین اثر بخشی ارتودنسی متحرک کاملا وابسته به همکاری بیمار می باشد.

این دستگاه معمولا برای اصلاح فک و اصلاح جزیی دندان استفاده می شود. دستگاه ارتودنسی متحرک می تواند فقط برای فک بالا تعبیه شده باشد یا برای هر دو فک استفاده شود.

دستگاه ارتودنسی متحرک شامل یک صفحه ی پلاستکی همراه با سیم است که دندان را با فشار ملایم و به تدریج به حرکت در می آورد .

همان طور که گفته شد ارتودنسی متحرک می تواند برای مشکلاتی نظیر دیپ بایت ، باریک بودن فک بالا ، مشکل تک دندان در کراس بایت را حل کند .

 

پلاک‌های متحرک ارتودنسی معمولاً از نوعی پلاستیک (آکریلیک) ساخته می‌شود و با گیره‌های فلزی فرو برده شده در آکریلیک که به خوبی از جلو و عقب روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، ثابت می‌ماند.

اگرچه بسیاری از بزرگسالان این بریس‌ها را قدیمی می‌دانند، اما بریس های متحرک هنوز هم نقش مهمی در ردیف و مرتب کردن دندان‌ها و درمانارتودنسی دارد، در واقع یکی از مفیدترین وسایل ارتودنسی یعنی وسایل و پلاک فانکشنال نوعی پلاک متحرک است.ارتودنسی متحرک دندان غالباً برای کاهش همپوشانی دندان‌ها در سطح عمودی یا اختلال اوربایت به کار برده می‌شود.

به علاوه با پلاک متحرک می‌توان موقعیت یک دندان مشخص را نیز اصلاح کرد. بنابراین می‌توانیم بگوییم که بریس‌های متحرک برای نگه داشتن فضا، کاهش اوربایت و به تبع آن بهبود نیمرخ بیمار، هدایت رویش دندان‌ها و حرکت دادن دندان به سمت موقعیت مشخص به کار برده می‌شود.

 

 

فواید ارتودنسی متحرک

بریس های نامرئی دارای فواید بسیاری هستند.

 • می توان به راحتی آنها را برای فعالیت های روزانه مانند نظافت دهان، غذا خوردن، ورزش و نواختن آلات موسیقی از دهان خارج کرد.
 • به آسانی می توان بریس ها را در دهان قرار داد و روزانه ۲۲ ساعت در دهان نگه داشت.
 • به منظور راحتی بیشتر بیمار طراحی شده اند.
 • از مواد کاربردی زیبایی به منظور رنگ دندان بودن یا شفاف بودن بریس های نامرئی استفاده شده است.
 • تنها پس از چند هفته می توان تاثیر بریس ها در صاف و مرتب کردن دندان ها را مشاهده کرد.
 • در صورتی که هزینه ها به صورت اقساطی و با برنامه مشخص پرداخت شوند، بریس های نامرئی می توانند مقرون به صرفه باشند.
 • از آنجایی که می توان بریس ها را از دهان جارج کرد، تمیز کردن دندان بر خلاف بریس های ثابت بسیار آسان خواهد بود.

 

در چه مواردی نمی توان یا پیشنهاد نمی شود که از ارتودنسی متحرک استفاده کرد ؟

 

 • اختلال‌های بایت پیچیده مانند به هم فشردگی و شلوغی شدید دندان‌ها
 • موارد نیازمند
 • چرخش‌های چندگانه
 • نامرتبی اپیکال دندان‌ها: در این حالت نامرتبی به سمت ریشه یا اپکس دندان است.
 • بستن کنترل شده فضای بین دندان‌ها
 • حرکت دادن بدنه دندان
 • اپن بایت یا دیپ بایت شدید، دیپ بایت به حالتی گفته می‌شود که دندان‌های بالا روی دندان‌های پایین را بیش از ۲ تا ۴ میلی متر می‌پوشاند.
 • مال اکلوژن و نامرتبی دندان‌های فک پایین

 

ارتودنسی متحرک چیست

طول دوره ی درمان ارتودنسی متحرک

در حالت کلی طول دوره ی درمان به وسیله ی ارتودنسی متحرک از ارتودنسی ثابت کوتاه تر است. به طور معمول ۶ ماه زمان برای نتیجه گیری از ارتودنسی متحرک نیاز است.

اما زمان دقیق آن با توجه به پیچیدگی درمان توسط متخصص ارتودنسی تعیین می شود. در بعضی موارد ارتودنسی متحرک در ادامه ی ارتودنسی ثابت استفاده می شود. مدت زمانی که برای درمان شما نیاز است در اولین ملاقات برایتان تخمین زده می شود.

پس از اینکه دوره ی درمانی شما به وسیله ی ارتودنسی ثابت به اتمام رسید و متخصص ارتودنسی براکت ها را از روی دندان های شما برداشت. برای اینکه دندان هایتان در محل جدیدشان ثابت بمانند نیاز به ارتودنسی متحرک می باشد.

در ابتدا ممکن است نیاز باشد که از ارتودنسی متحرک به صورت تمام وقت استفاده کنید.

اما همان طور که تثبیت دندان هایتان در محل جدیدشان بیشتر می شوند ، مدت زمان استفاده ی شما از نگهدارنده های متحرک کاهش می یابد.

 

 

آیا ارتودنسی متحرک درد دارد؟

ممکن است بریس های متحرک به مدت ۳ تا ۵ روز و قبل از عادت کردن دهان، دندان و ماهیچه های دهان آزاردهنده باشند. در صورت لزوم می توانید از مسکن هایی که برای سردرد مصرف می کنید، استفاده کنید. در صورتی که در نقطه خاصی از دهان احساس درد می کنید باید سریعا با ارتودنتیست خود مشورت کنید یا به مطب وی مراجعه کنید اما تا حد ممکن از بریس های خود استفاده کنید و آنها را از دهان خارج نکنید.

 

مراقبت از پلاک های ارتودنسی متحرک

این نوع پلاک ها خیلی ظریف هستند.

به همین دلیل توصیه می شود برای پیشگیری از آسیب دیدن آن :

 • هنگامی که در داخل دهان است ،غذای سفت ، چسبنده و نوشیدنی ها و مواد غذایی شیرین استفاده نشود
 • پلاک ها را برای شستشو در آب جوش یا گرم قرار ندهید زیرا این کار باعث ذوب شدن پلاستیک آن می شود
 • در هنگام شنا کردن پلاک را در بیاورید
 • اگر در چند روز اول صحبت کردن برای شما مشکل بود سعی کنید فقط با تمرین این مشکل را حل کنید به عنوان مثال با صدای بلند آواز بخوانید یا با صدای بلند از روی یک متن روخوانی کنید. وضعیت صحبت کردن بعد از دو سه روز عادی خواهد شد
 • برای پاک کردن پلاک های خود هفته ای یکبار آن ها را در داخل محلول شستشو دهید.

در طول دوره ی درمان وقتی پلاک ها بر روی دندان های شما قرار دارند ، بهداشت دهان و دندان مساله ای بسیار اساسی است. زیرا در این صورت از سلامت لثه های خود در طول درمان اطمینان پیدا می کنید.

تمیز بودن پلاک های شما بسیار اهمیت دارد. حداقل دو بار در روز نیاز است که دندان های خود را با مسواک و خمیر دندان بشویید.

 

 

در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره و یا معانیه دندانپزشکی دارید ، می توانید برای رزرو وقت خود با شماره ۳۸۸۱۴۱۵۱ در تماس باشید .

 

آدرس : مشهد – بلوار کوثر – بین کوثر شمالی دو و چهار – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه دوم – مطب دکتر جلال زاده .

 

درباره ی jalalzade

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *